POZIV GRAĐANIMA: PODRŽITE PRITUŽBU ZA ODGOVORNOST U RADU HITNE POMOĆI

Pokret MERI podnosi zvaničnu pritužbu Zaštitniku građana kako bi se pokrenula kontrola Ministarstva zdravlja zbog šestogodišnjeg nepostupanja u vezi sa donošenjem pravilnika o radu hitne pomoći.

Šta donosi nepostojanje pravilnika o radu hitne pomoći?

Ministarstvo zdravlja je bilo zakonski obavezno da donese ovaj pravilnik još do kraja 2020. godine, ali to nije učinilo. Zbog toga građani Srbije danas žive u pravnoj nesigurnosti, jer ne postoje jasna pravila kada hitna pomoć mora da izađe na teren.

Ovaj pravni vakuum omogućio je unutrašnjim i spoljnim kontrolama da kroz pozivanje na neformalne i zakonski neprepoznate “doktrinarne stavove” opravdaju svaki propust i neizlazak ekipe na teren. Bez jasno definisanih protokola rada, svaka procena medicinskog osoblja ostaje subjektivna i ne može biti podvrgnuta objektivnoj oceni, čime se sistemski sprečava da se odgovornost jasno utvrdi.

Odsustvo jasnih pravila dovodi do sledećih problema:

Neujednačeno postupanje hitne pomoći – Pacijenti sa istim simptomima u nekim slučajevima dobijaju pomoć, dok u drugima bivaju upućeni da se sami snađu, što stvara pravnu i medicinsku nesigurnost.

Opravdavanje neizlaska pozivanjem na nepostojeće „doktrinarne stavove“ – Zdravstveni sistem ne funkcioniše na osnovu jasno definisanih pravila, već na osnovu neformalnih stavova koji nisu pravno prepoznati.

Pacijenti su diskriminisani po osnovu starosti, lokacije i zdravstvenog stanja – Praksa pokazuje da hitna pomoć odbija da izađe kod starijih osoba, pacijenata u udaljenim ruralnim krajevima ili onkoloških bolesnika pod izgovorom da oni nisu „prioritetna hitna stanja“.

Ne postoji zvanična evidencija o pacijentima koji su preminuli jer hitna pomoć nije izašla na teren – Bez pravila i nadzora, Ministarstvo zdravlja ne vodi statistiku ovih slučajeva, što onemogućava analizu problema i preduzimanje mera.

Odbijanje pružanja medicinske pomoći može predstavljati kršenje prava na zdravstvenu zaštitu i jednak tretman – Ustav Srbije garantuje pravo na zdravstvenu zaštitu svim građanima, ali u praksi ono nije jednako dostupno svima.

Ovim pravnim vakuumom država omogućava komercijalizaciju usluga koje bi morale biti dostupne svim građanima pod jednakim uslovima. Umesto da se resursi hitne pomoći koriste u skladu sa javnim interesom i hitnošću medicinskih stanja, otvara se prostor za zloupotrebu i favorizovanje komercijalnih usluga nauštrb zdravlja građana.

Zašto je važno da podržite ovu pritužbu?

  • Hitna pomoć ne izlazi na teren u kritičnim situacijama, a odgovornost ne postoji.
  • Neujednačena praksa odlučivanja dovodi do toga da život pacijenata zavisi od proizvoljnih procena dispečera i lekara.
  • Država ne vodi evidenciju o pacijentima koji su preminuli zbog neblagovremenog postupanja hitne pomoći, čime prikriva razmere problema.
  • Ministarstvo zdravlja krši zakon i ignoriše svoju odgovornost.

Ovo nije pitanje birokratije – ovo je pitanje života i smrti.

Kako možete pomoći?

Potpišite podršku pritužbi – vaš potpis može doprineti pritisku na institucije da preuzmu odgovornost i reše ovaj problem.

Preuzmite obrazac za podršku klikom na ovaj link
Popunite ga, skenirajte i dostavite na e-mail pravonazivot.meri@gmail.com
Pozovite komšije i prijatelje da potpišu dokument. Jednu izjavu može potpisati više osoba.

Takođe, pozivamo sve građane koji su imali negativna iskustva sa hitnom pomoći da nam se jave i podele svoja iskustva. Pritužba ne obuhvata pojedinačne slučajeve, ali se iskustva građana mogu koristiti kao dokaz sistemskih propusta.

Kontaktirajte nas putem e-maila ili društvenih mreža i doprinesite borbi za odgovornost i promene.

Svaki potpis znači korak bliže pravdi. Ne dozvolimo da se ovakve situacije nastave.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ovaj sajt kreiran je i održava se uz finansijsku podršku Evropske unije.

Za njenu sadržinu isključivo je odgovoran Pokret Pravo na zivot Meri, i ta sadržina nužno ne izražava stavove Evropske unije.

©2025. Reci glasno da ne bude kasno.

Facebook
Twitter
LinkedIn